Bağımsız Milliyetçi, Ülkücü, Türkçü Site
18 Subat 2018
Biz, her yeni güne Turan'a doğan güneşle başlıyoruz
M. Kadıoğlu
Ana Sayfa     İletişim       Biz Kimiz?       Site Yazarlığı       Etkinlikler       Tarihte Bugün    
MİLLÎ AKADEMİ
Prof. Dr.
Ramazan Özey

Kültürel Yozlaşma ve Kültürsüzleşme
AYDINLAR OCAĞI
Prof. Dr. Ahmet Çolak
TÜRKE DÜŞMANLIKLARININ SOSYO-PSİKOLOJİK ANALİZİ
MİLLÎ MÜNEVVER
Behiç Çelik
Türk Dünyası ve Yerel Yönetimler
İLİM PENCERESİ
Prof. Dr. Acar Sevim
Yeni üniversite öğrencilerinin durumu
Almanya'daki "yeni çifte vatandaşlık yasası ayrımcı"

Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı ve partisinin Meclis Sözcüsü Volker Beck, yeni Vatandaşlık Yasası'nı değerlendirdi.

Almanya'da seçimler öncesi Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) göçmen seçmenine vaat ettiği çifte vatandaşlık yasası nihayet meclisten geçti. Yasa, Almanya'da doğan göçmen kökenli çocuklara şartlı çifte vatandaşlık hakkı tanıyor. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti, yasanın kabul edilmesini büyük bir başarı olarak görüyor. Ancak muhalefet, yasanın opsiyon zorunluluğunu tamamen kaldırılmadığı ve ayrımcılığı derinleştireceği kanısında.

Yeni yapılan düzenlemeye göre, Almanya’da doğan göçmen çocukları 21 yaşına geldiğinde en az 8 yıl Almanya'da yaşamış olması ya da 6 yıl Almanya'da eğitim almış olması halinde çifte vatandaşlık hakkına sahip oluyor. Önceki uygulamada ise göçmen gençlerinin 18 ila 23 yaşları arasında ailesinin geldiği ülke ile Almanya arasında bir seçim yapması gerekiyordu.

Volker Beck  
Volker Beck

‘Opsiyon zorunluluğu devam ediyor’

Koalisyon ortakları tarafından bir kazanım olarak değerlendirilen yeni yasa muhalefetteki Yeşiller Partisi'ni ise tatmin etmedi. Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Volker Beck yasanın etnik ayrımcılığa yol açtığını belirterek eleştirilerini şu sözlerle dile getiriyor: "Bu konudaki en önemli eleştiri noktamız, opsiyon zorunluluğunun devam etmesidir. Yani, ailesi Almanya'ya göç etmiş bir Alman gencine, 'Almanlığın önce gözden geçirilip değerlendirilsin, Alman pasaportunu ondan sonra muhafaza edebilirsin' denilmesidir.’ Aynı zamanda yasanın etnik bir ayrımcılık da içerdiğini savunan Beck, iddiasını şöyle gerekçelendiriyor: ‘ Almanya'da doğmuş ve ebeveyni başka ülkeden gelmiş bir gencin vatandaşlığı şarta bağlanırken, anne-babasından biri Alman olan, Almanya’da doğmamış, tek kelime Almanca bilmeyen, bu ülkeye hiç gelmemiş, hatta Alman ebeveynini bile tanımayan bir genç, koşulsuz şartsız Alman vatandaşlığını koruyabilmektedir.' Yeşilller Partisi milletvekili ayrıca yasanın 1990 yılından sonra doğanları kapsadığını hatırlatarak, bunun kuşaklar arası bir ayrımcılığa da yol açtığını vurguluyor. Beck, yasayı Almanya'ya emek vermiş birinci kuşağa dönük büyük bir haksızlık olarak değerlendiriyor.

‘Şartlar Alman vatandaşlığına geçişleri azaltabilir’

ABD ve Kanada’nın anayasasında yer aldığı gibi herhangi bir şarta bağlanmadan ülkede doğan herkese vatandaşlık hakkı verilmesi gerektiğini ifade eden Beck, bu yaklaşımın Alman vatandaşlığına geçişleri sekteye uğratabileceğini ifade ediyor."Vatandaşlığa geçişleri kolaylaştırmamız gerektiğini bir göç ülkesi olarak göz ardı etmememiz gerekiyor. Ayrıca ülkede Alman vatandaşlığına geçenlerin yüzde 41'nin çifte vatandaşlığa sahip olması da yaygaralar koparılan çifte vatandaşlık tartışmasının ne kadar saçma bir noktada olduğunu gözler önüne seriyor.” diyen vekil sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bizler kalan yüzde 49'un çifte vatandaşlığı üzerinde tartışaduralım, burada yaşayan ve Almanya için 'evet' diyen insanlarımızı da an be an kaybediyoruz. Çünkü doğal olarak bu insanlar geldikleri ülkenin vatandaşlığından vazgeçmeleri durumunda, o ülkedeki yasal haklarını ya da ilişkilerini yitirmekten korkuyorlar."

Volker Beck, yasanın revize edilmesi için ise mecliste gereken çoğunluğun şu an için bulunmadığını, ancak Yeşillerin bu konudaki kararlığının süreceğini sözlerine ekliyor:"Yasanın değişebilmesi için çoğunluğun durduğu tarafın değişmesi gerekiyor. Bu noktada Yeşiller Partisi kuşkusuz ilgili önerilerini sürekli genişletme ve yayma eğiliminde olacaktır. Ancak koalisyon hükümeti bu yılki oturumun bittiğini ve yasanın tamamlandığını ifade ediyor. Gelecekte de yasanın değişmesi yönünde herhangi bir adım atmayacakları kanaatindeyim."

Kaynak; DW Türkçe
DİĞER HABERLER
Norveç Gazetesi Muhabirine İzin Verilmek Zorunda mı? »»
Türkiye rezervasyonlarında % 40 düşüş »»
Türkiye-ABD İlişkilerinde Sıkıntılı Süreç »»
Bir Alman restoranında bilmeniz gereken 10 şey »»
Ay’da yürüyen 12 astronot »»
Stephen Hawking: Kendi eseri olan tehlikeler insanlığı tehdit ediyor »»

GÜNCEL OLAYLAR

Ramazan Durmuş
Çanakkale’de imanın ve aldananların hikayesi

ORTAK AKIL

Tevhit Gülseven
Siyaset Yapmak ve MHP!

KİTAP-KÜLTÜR

Alp Tümen Arslan
FIRAT TANRIDAĞI’NDA

YENİ UFUKLAR

Halis Demiray
MHP’NİN HALLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

KÜRESEL BAKIŞ

Dr. Muhsin İdikut Kadıoğlu
İlk ve Büyük Bir Turancı: Ali Bey Hüseyinzâde Turan

BUDAPEŞTE'DEN

Osman Şahbaz
Macaristan ve Türkiye Aynı Hedefe Koşuyor

DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ

Şenay Bayır
Nazenin bahçelerde dolaşmak… Nereye kadar?
Copyright © 1998 - 2018 | Bağımsız Milliyetçi, Ülkücü, Türkçü Site
ulkucusite@gmail.com