Bağımsız Milliyetçi, Ülkücü, Türkçü Site
18 Subat 2018
Hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ
Ana Sayfa     İletişim       Biz Kimiz?       Site Yazarlığı       Etkinlikler       Tarihte Bugün    
MİLLÎ AKADEMİ
Prof. Dr.
Ramazan Özey

Kültürel Yozlaşma ve Kültürsüzleşme
AYDINLAR OCAĞI
Prof. Dr. Ahmet Çolak
TÜRKE DÜŞMANLIKLARININ SOSYO-PSİKOLOJİK ANALİZİ
MİLLÎ MÜNEVVER
Behiç Çelik
Türk Dünyası ve Yerel Yönetimler
İLİM PENCERESİ
Prof. Dr. Acar Sevim
Yeni üniversite öğrencilerinin durumu
AKP'ye Öfke Statlara mı Taşınıyor?Türkiye'de Protestolarda Futbolseverler Ön Planda

 

Yazdır
 Yorum
 Paylaş
 

--------------------------------------------------------------------------------
 


Geçen haftasonu İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Beşiktaş-Galatasaray derbisinde naylon sandalyeleri sahaya fırlatan Beşiktaş taraftarları
Geçen haftasonu İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Beşiktaş-Galatasaray derbisinde naylon sandalyeleri sahaya fırlatan Beşiktaş taraftarları

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 
Ziyagökalp Mh., Atatürk Olimpiyat Stadyumu Otoparkı, 34500 Istanbul/Istanbul Province, Turkey

 

 


YAZI BOYUTU 

Dorian Jones

26.09.2013


İSTANBUL — Türkiye’de Mayıs ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolarda futbol taraftarları gün geçtikçe daha öne çıkıyor. Ancak hükümet, stadyumlarda siyasi muhalefeti bastıracağı konusunda uyarıda bulundu.

 Türkiye’de Süper Lig başladığından bugüne birçok maçta taraftarlar kulüplerini destekleyen tezahüratların ardından hükümet karşıtı sloganlar atıyor.

 Geçen hafta Fenerbahçe stadında oynanan maçta taraftarlar yine AKP karşıtı sloganlar attı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir taraftar, futbolla gösteri yapmak arasında bir ayrım yapmıyor ve “mevzubahis vatansa gerisi teferruattır,” diyor. Bu taraftara göre futbolda kupa kazanmak geçici, ama ülkenin şimdiki duruma düşmesine izin verilemez. Ülkenin geleceği için savaştıklarını söyleyen bu futbol meraklısı “Şimdi bir araya gelmezsek ne zaman geleceğiz,” diye soruyor.

 Gösterilerin başından bu yana İstanbul’un üç büyük takımı ön cephede yer aldı. Ancak Beşiktaşlı Çarşı grubu, protesto eylemlerinin siması haline geldi.

 Protestoların zirveye ulaştığı Haziran ayında Çarşı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki ofisini kuşattı. Eylem polisten hızla karşılık buldu ve Çarşı’nın 20 önde gelen üyesi, ülkenin organize suçla mücadele kanunu çerçevesinde yargıya sevk edildi.

 Bu da davanın özel yasalara tabi özel bir mahkeme tarafından sürdürülmesi anlamına geliyor. Kendisi de Beşiktaş taraftarı olan avukat Nazif Koray bu davalıların bir kısmını temsil ediyor. Koray yargılamaların 20 yıllık mahkumiyetlere neden olabileceğini söylüyor ve bu mahkemelerin özel bir güce sahip olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin mahkeme, sanık avukatına dava ile ilgili kanıtları yasak olduğu gerekçesiyle sunmamış. Ancak böyle bir uygulamanın normal mahkemelerde meydana gelmesi mümkün değil. Koray bu nedenle hala davayla ilgili tam bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor ve bu davanın amacının Beşiktaş taraftarına gözdağı vermek olduğunu söylüyor.

 Futbol sezonunun başlamasından önce hükümet statlarda siyasi eylemi bastırmak için bir takım adımlar attı. Spor Bakanlığı, televizyona siyasi eylemciliğin tehlikeleriyle ilgili ebeveynleri uyaran reklamlar verdi. Reklamlardan birinde siyasi eylemciliğin terörist eylemlere kadar uzayabilecek bir yolun başı olduğu mesajı veriliyor ve sonunda bir intihar bombacısı görüntüsü ekrana geliyor. Aynı zamanda statlarda ırkçı tezahüratlarla ilgili yasağın içine siyasi içerikli tezahüratlar da dahil edildi.  Ancak uzmanlar baskı politikasının tepkileri artırdığını belirtiyor. Ülkenin birçok yerinde futbolseverler 34üncü dakikada, İstanbul’un plaka numarasından ilhamla protestoya başlıyor. Televizyon kanalları ise RTÜK baskısıyla protestoların sesini kısıyor.

 Gazeteci Yasemin Çongar protestoların birçok spor yazarının öngöremediği bir şeye neden olduğunu söylüyor. Bu da farklı takımların taraftarları arasında bazen nefrete yaklaşan rekabet duygusunun belki geçici olarak da olsa askıya alınması. Çongar, Gezi protestolarının Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray taraftarlarını kol kola protestolara katılır duruma getirdiğini belirtiyor ve kulüpler arası yeni bir birlik ve enerjinin oluştuğunu söylüyor. Çongar’a göre bu da hükümeti huzursuz hale getirdi.

 Uzmanlar protestolarda futbolseverlerin ön plana çıkmasının, Erdoğan için kişisel bir mesele olduğunu söylüyor. Erdoğan da eski bir yarı-profesyonel futbolcu. Siyasi mitinglerde kendi takımının atkısını takıyor ve bu sporu kendi hakimiyetinde olarak görüyor.

 Ülkedeki statların hükümet ve futbolseverler arasında irade savaşlarının yaşanacağı bir alana dönebileceği belirtiliyor. 
Kaynak: VOA Türkçe
DİĞER HABERLER
Norveç Gazetesi Muhabirine İzin Verilmek Zorunda mı? »»
Türkiye rezervasyonlarında % 40 düşüş »»
Türkiye-ABD İlişkilerinde Sıkıntılı Süreç »»
Bir Alman restoranında bilmeniz gereken 10 şey »»
Ay’da yürüyen 12 astronot »»
Stephen Hawking: Kendi eseri olan tehlikeler insanlığı tehdit ediyor »»

GÜNCEL OLAYLAR

Ramazan Durmuş
Çanakkale’de imanın ve aldananların hikayesi

ORTAK AKIL

Tevhit Gülseven
Siyaset Yapmak ve MHP!

KİTAP-KÜLTÜR

Alp Tümen Arslan
FIRAT TANRIDAĞI’NDA

YENİ UFUKLAR

Halis Demiray
MHP’NİN HALLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

KÜRESEL BAKIŞ

Dr. Muhsin İdikut Kadıoğlu
İlk ve Büyük Bir Turancı: Ali Bey Hüseyinzâde Turan

BUDAPEŞTE'DEN

Osman Şahbaz
Macaristan ve Türkiye Aynı Hedefe Koşuyor

DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ

Şenay Bayır
Nazenin bahçelerde dolaşmak… Nereye kadar?
Copyright © 1998 - 2018 | Bağımsız Milliyetçi, Ülkücü, Türkçü Site
ulkucusite@gmail.com